Tirana
broken clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
100 %
2.1kmh
75 %
Mër
16 °
Enj
17 °
Pre
17 °
Sht
16 °
Die
17 °
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Angela Merkel merr dozën e parë të vaksinës AstraZeneca

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kancelarja gjermane Angela Merkel është vaksinuar dje me vaksinën AstraZeneca kundër Covid-19. Lajmi është bërë me dije nga zëdhënësi i saj Steffen Seibert, përmes një postimi në Twitter.

Kancelarja 66-vjeçare mori vaksinën në qendrën e instaluar posaçërisht në ish-Aeroportin Tempelhof të Berlinit, e cila aktualisht po punon me AstraZeneca; një vaksinë që është në përdorim vetëm për të moshuarit mbi 60 vjeç në Gjermani për shkak të një rreziku të mpiksjes së gjakut.

Pas injektimit të vaksinës Merkel tha se ndihej e kënaqur që mori dozën e parë të AstraZeneca, si dhe falenderoi të gjithë mjekët dhe infermierët që janë të përfshirë në fushatën e vaksinimit.

Më shumë
spot_img
spot_img