Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
34 °
Hën
33 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Anëtarët e ISIS i prenë kokën, gjendet trupi i arkeologut të njohur, mbrojti deri në vdekje qytetin antik

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

04849d18d62c4f3e126f0222d01451f1

Autoritetet siriane besojnë se kanë gjetur trupin e një arkeologu, i cili u vra nga ISIS në 2015, ndërsa ai u përpoq të mbronte qytetin antik të Palmyra.

Militantët i prenë kokën publikisht Khaled al-Asaad, 82 vjeç, pasi ai refuzoi të zbulonte vendndodhjen e objekteve të vlefshme.

Media shtetërore raportoi se trupi i tij mendohej të ishte në mesin e tre të zbuluarve në Kahloul, në lindje të Palmira.

Testet e ADN-së do të kryhen për të konfirmuar identitetin e tyre.

Vrasja brutale ishte një nga një seri mizorish të kryera nga militantët e ISIS gjatë dy periudhave që ata ishin nën kontrollin e qytettit të Trashëgimisë Botërore të Unesco.

Khaled al-Asaad i kushtoi më shumë se 50 vjet të jetës së tij Palmira-s, e cila ndodhet në një oaz në shkretëtirën Siriane në veri-lindje të Damaskut.

Arkeologu shumë i vlerësuar në pension, vazhdoi të kryente kërkime atje derisa të binte në duart e ISIS.

Tre nga djemtë e tij dhe dhëndri i tij, të cilët janë gjithashtu arkeologë, u arratisën në kryeqytet me qindra objekte të vlefshme nga muzeu në qytetin modern afër Tadmor ndërsa militantët po afroheshin. Por Asaad këmbënguli që ai të mos largohej nga shtëpia e tij.

“Unë jam nga Palmyra,” tha ai, “dhe unë do të qëndroj këtu edhe sikur të më vrasin.”

Asaad u arrestua më vonë nga ISIS dhe u mor në pyetje në lidhje me vendet e objekteve të tjera që ishin fshehur. Atë gusht atij iu pre koka në një shesh në Tadmor, pasi refuzoi të bashkëpunonte.

Aktivistët qarkulluan një fotografi që gjoja tregon trupin e tij të lidhur në një shtyllë, me një pankartë pranë saj që e akuzonte atë si “drejtori i idhujtarisë” së Palmyra-s.

Drejtoresha e Përgjithshme e atëhershme e Unesco, Irina Bokova, tha në atë kohë se ISIS e kishte vrarë Asaad “sepse ai nuk do të tradhtonte angazhimin e tij të thellë ndaj Palmyra”.

Në javët që pasuan vrasjen, ISIS shkatërroi disa pjesë ikonike të Palmiras nga Shekujt 1 dhe 2 që i konsideroi idhujtare.

Tempulli i Baalshamin dhe cella dhe kolonat përreth të tempullit të Belit u hodhën në erë, ashtu si harku triumfal i qytetit antik dhe shtatë kullat funerale në nekropolin e tij.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img