Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Anëtare e KED dhe gjyqtare e Vlorës, Margarita Buhali konfirmohet në detyrë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjyqtarja e Apelit të Vlorës Margarita Buhali, njëkohësisht anëtare e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, u konfirmua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.

Gjyqtarja e Apelit të Vlorës Margarita Buhali, njëkohësisht anëtare e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, i cili do të bëjë renditjen e kandidatëve për anëtarë në Gjykatën Kushtetuese dhe vendin vakant të Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, u konfirmua të mërkurën nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.

Buhali, e cila u hetua në të tre kriteret e vetingut, rezultoi pa probleme të pasurisë, e aftë profesionalisht dhe e përshtatshme në kriterin e figurës.

Gjatë seancës dëgjimore Buhalit iu vu në dukje se një denoncim për një aferë korruptive ndaj ish-bashkëshortit të gjyqtares Gertmond Koroveshi, ishte hetuar nga KPK.

Buhali i tha Komisionit të Pavarur të Kualifikimit se ajo ishte distancuar nga ish-bashkëshorti, duke patur parasysh divorcin, ndërsa po ashtu tha se pavarësisht kësaj rrethane duhej të mbahej parasysh prezumimi i ‘pafajësisë së tij’, duke pretenduar se ai nuk mund të konsiderohej si ‘kontakt i papërshtatshëm’ pa pasur ndaj tij një vendim gjykate.

Trupa gjykuese që kreu procesin e vetingut për Buhalin përbëhej nga Genta Tafa Bungo, Roland Ilia dhe Valbona Sanxhaktari.

Margarita Buhali ka mbaruar Shkollën e Magjistraturës në vitin 2002 dhe është emëruar gjyqtare në Gjykatën e Beratit. Në vitin 2013, me dekret të Presidentit të Republikës, Buhali është emëruar në Gjykatën e Apelit të Vlorës, ku punon aktualisht. Margarita Buhali u zgjodh përmes shortit elektronik anëtare e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi për vitin 2019. /BIRN

Më shumë


spot_img

spot_img