Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
1kmh
75 %
Sht
13 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Aneksimi i territoreve ukrainase, Begaj: Dënoj fuqishëm shkeljen flagrante të ligjeve ndërkombëtare nga Rusia

spot_img

Lajme të ngjashëm

President Bajram Begaj ka dënuar aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës nga ana e Rusisë përmes referendumeve të rremë, duke e cilësuar si një lajm të keq për botën.

Në një postim në rrjetin social, Twitter, Begaj shkruan se Kremlini po dhunon integritetin e territoreve të Ukrainës, duke shkelur në mënyrë flagrante ligjet ndërkombëtare.

“Dënoj fuqishëm dhunimin e integritetit të territoriteve të Ukrainës nga Rusia. Shkelja e hapur e flagrante e ligjeve ndërkombëtare nga Rusia është një lajm i keq për paqen dhe rendin e botës”, shkruan në Twitter Begaj.

Sot gjatë një ceremonie në Moskë, pavarësisht thirrjeve nga shtete perëndimore që Rusia të mos e ndërmerrte këtë hap, Putin ka thënë se banorët e rajoneve të aneksuara kanë marrë vendimin e tyre.

“Jam i sigurt se Asambleja Federale do të mbështesë katër subjektet e reja të Federatës Ruse… sepse ky është vullneti i miliona njerëzve. Qytetarët bënë zgjedhjen e tyre,” tha Putin, për rajonet Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia.

Më shumë
spot_img
spot_img