Tirana
heavy intensity rain
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
88 %
2.1kmh
40 %
Mër
19 °
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
26 °
E mërkurë, 31 Maj, 2023

Aneksimi i Krimeas, Rusia i kthen Ukrainës anijet ushtarake të konfiskuara

Lajme të ngjashëm

Pas marrjes së tre anijeve të marinës ukrainase të marra një vit më parë në gadishullin e Krimeas, Rusia ia ka kthyer sërish Ukrainës.

Ministria e Jashtme ruse ka deklaruar se anijet u rikthyen pasi hetuesit i studiuan ato plotësisht për kalimin e paligjshëm të kufirit dhe se prania e tyre e mëtejshme në Rusi ishte e panevojshme.

Më 25 nëntor 2018, anijet e Rojes Bregdetare Ruse hapën zjarr dhe kapën anijet dhe ekuipazhet e tyre, të përbërë nga 24 marinarë, në ngushticën Kerch, ndërsa ato po lundronin nga Deti i Zi për në portin ukrainas Mariupol, në detin Azov.

Kujtojmë se Rusia aneksoi në mënyrë të paligjshme gadishullin ukrainas të Krimesë në vitin 2014.


Më shumë