Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
2.6kmh
75 %
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
16 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

“Aneksimi i 4 rajoneve të Ukrainës është i paligjshëm”, Peleshi: Kundërshtojmë këtë veprim të Rusisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka reaguar pas aneksimit të katër rajoneve ukrainasve nga presidenti rus, Vladimir Putin.

Peleshi e quan të paligjshëm këtë aneksim të rajoneve, teksa shkruan se qëndrimi i Shqipërisë, SHBA dhe BE është i qartë.

Ndër të tjera ia thotë se Shqipëria e kundërshton këtë veprim të njëanshëm të Rusisë, që shkel të drejtat themelore të Ukrainës për pavarësi, sovranitet dhe integritet territorial.

“Aneksimi i katër rajoneve të Ukrainës është i paligjshëm.  Qëndrimi i Shqipërisë është i qartë, ashtu si ai i SHBA, Bashkimit Evropian, NATO-s dhe shteteve të tjera demokratike. Kundërshtojmë pa mëdyshje këtë veprim të njëanshëm të Rusisë, që shkel hapur të drejtat themelore të Ukrainës për pavarësi, sovranitet dhe integritet territorial” shkruan Peleshi.

 

Më shumë
spot_img
spot_img