Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
28 %
2.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Analizë/ Si sanksionet e vendosura nga bota po e dëmtojnë ekonominë në Rusi

spot_img

Lajme të ngjashëm

Me një pjesë të madhe të ekonomisë botërore që mohon Rusinë pas sulmit të pushtuesve të Presidentit Vladimir Putin në Ukrainë, vendi është në prag të mospagimit të detyrimeve të tij të jashtme.

Bllokada ekonomike e Perëndimit dhe sanksionet e një shkalle të paprecedentë po japin qartë një efekt.

Nevojë për ndihmë: Rusia ka kërkuar  ndihmë ekonomike dhe ushtarake nga Kina , e cila ka qëndruar dukshëm e përmbajtur gjatë pushtimit të Ukrainës, sipas bisedave të CNN me dy zyrtarë amerikanë. Nuk është e qartë nëse Kina synon t’i ofrojë Rusisë atë ndihmë dhe të dy vendet mohuan që Rusia ta kishte bërë këtë kërkesë.

Rubla: Rusia po  kërcënon të paguajë kreditorët e huaj  nga “vendet që nuk janë miqësore” në rubla të zhvlerësuara keq, sipas një raporti nga Charles Riley i CNN. Ose mospagesa ose pagesa në rubla për më shumë se 117 milionë dollarë në  pagesat e interesit për obligacionet qeveritare të shprehura në dollarë që duhet të mbarojnë të mërkurën do të nënkuptojnë se Rusia ka dështuar në borxhin e saj.

Kapja potenciale e asaj që mbetet: Më vete, Moska po kërcënon listën në rritje të kompanive që tërhiqen nga Rusia, duke thënë se  asetet e tyre mund të konfiskohen nga shteti . Ambasada ruse në SHBA hodhi poshtë të dielën raportet se Moska mund të konfiskonte asetet e kompanive perëndimore si “fiksion i pastër”.

E vetmja mënyrë se si kjo përfundon vërtet: Pyetja në fund do të jetë nëse rusët janë të gatshëm të pranojnë statusin e tyre të ri si paria globale dhe të heqin dorë nga komoditetet perëndimore me të cilat disa ishin mësuar. Putini është padyshim i gatshëm t’i pranojë këto gjëra.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img