Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1kmh
1 %
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
21 °
Hën
12 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

‘Ana tjetër e medaljes’, mjekja ngre alarmin: Tumoret po bëjnë kërdinë! Po mënjanohet vëmendja

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

5203575f12b35dd28885cc027a1fac9a

Mjekja kirurge, Lida Shosha në këto kohë ku vëmendja është e përqendruar tek të prekurit me Covid-19 ka folur për “anën tjetër të medaljes” siç e quaj ajo, pra për tumoret.

Sipas saj tumoret po bëjnë kërdinë dhe së fundmi po shfaqen raste të reja në moshë, dhe më problematikë janë ato nëpër rrethe të cilët për shkak të kufizimit të lëvizjes e kanë të vështirë të adresojnë problemin dhe të marrin shërbimin e duhur.

Mjekja thekson se nuk duhet të mënjanohet vëmendja ndaj kësaj kategorie të rrezikuar për jetën.

“Ana tjeter e erret e medaljes. Tumoret po bejne kerdine. Absolutisht nuk duhet te menjanohet vemendja ndaj kesaj kategorie te super rezikuar per jeten. Te gjitha rastet qe kam konsultuar keto kohe, e para me thone qe ne rethe e kane te veshtire te marin sherbimin e duhur, e dyta vete ata kane neglizhuar me simptomat, e aq me teper qe tashme jane te kufizuara levizjet e kjo frenon me shume adresimin ne spitale ne kohe, kur vijne, eshte vone. Po shohim shume mosha te reja, gjithashtu.

Radiologet konstatojne qe rastet jane ekstreme persa i perket agresivitetit tumoral ne stadifikim. Dr Albana sot me tha, po aman o Lida, keto rastet e tua jane horore, po c’tu bej une, keshtu vijne. Spostimi i vemendjes ndaj kesaj kategorie ne keto momente,po i penalizon me humbje te jetes se tyre.

Heartbreaking. Krukenberg Tumor shume i avancuar ne momentin e paraqitjes ne spital”, shkruan Shosha.

Lida Shosha:

29634847_1596322477089515_1222093194_o.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img