Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
93 %
1.5kmh
0 %
Pre
11 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
15 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Amerika i kundërpërgjigjet Rusisë: Ne nuk trembemi, të përgatitur plotësisht për të mbrojtur çdo centimetër

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Joe Biden ka paralajmëruar Rusinë se Shtetet e Bashkuara nuk do të frikësohen nga kërcënimet e pamatura, pasi Vladimir Putin aneksoi katër rajone të okupuara të Ukrainës.

“Amerika dhe aleatët e saj nuk do të frikësohen,” tha Presidenti Biden në Shtëpinë e Bardhë. Më pas ai iu drejtua drejtpërdrejt presidentit rus, duke drejtuar gishtin në kamerë.

“Amerika është plotësisht e përgatitur, me aleatët tanë të NATO-s, për të mbrojtur çdo centimetër të territorit të NATO-s,” tha ai, duke iu referuar bllokut perëndimor të sigurisë. “Zoti Putin, mos e keqkuptoni atë që po them: çdo centimetër”.

Ukraina nisi një kërkesë të re dhe të shpejtë për t’u bashkuar me NATO-n menjëherë pas fjalimit të Putinit.

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se Ukraina ka qenë prej kohësh një anëtare “de facto” e bllokut të sigurisë dhe akuzoi Moskën për rivizatim të kufijve “duke përdorur vrasje, shantazh, keqtrajtim dhe gënjeshtra”.

Stoltenberg hezitoi të pranonte kërkesën, duke thënë se vendimi u takonte 30 anëtarëve të bllokut.

Anëtarët e aleancës “nuk e njohin dhe nuk do të njohin” asnjë nga territoret e aneksuar si pjesë e Rusisë, u tha Stoltenberg gazetarëve, duke e akuzuar Putinin për “tronditje të papërgjegjshme bërthamore”. Ai e quajti aneksimin një “moment kyç” në luftë.

Më shumë
spot_img
spot_img