Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Hën
14 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

Ambasadorja Kim takon anëtarët e KLP: Mbështesim luftën për ndëshkimin e korrupsionit në nivele të larta

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

d98aacfecf9ffd6d9ccbb0cb4efbe7b0

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim ka takuar ditën e sotme anëtarët e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, ku është shprehur se do t’i mbështesë ata në luftën kundër korrupsionit.

Në takimin e mbajtur ambasadorja vuri theksin në angazhimin e SHBA në mbështetje të punës së tyre në qeverisjen e sistemit të prokurorisë, si dhe rendësina që kishte ndëshkimi i korrupsionit në nivele të larta.

Reagimi i Ambasadës Amerikane:

” Sot, Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara u takua me anëtarët e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe i përgëzoi ata për vendosjen e themeleve për themelimin e Zyrës së Prokurorisë së Posaçme dhe për përpjekjet e tyre të vazhdueshme në rekrutimin e prokurorëve të rinj. Ajo vuri theksin në angazhimin e Shteteve të Bashkuara në mbështetje të punës së tyre në qeverisjen e sistemit të prokurorisë ndërsa Shqipëria zgjeron përpjekjet e saj për të ndëshkuar korrupsionin në nivele të larta.

” Today, U.S. Ambassador Kim met with members of the High Prosecutorial Council and commended them for laying the groundëork for the establishment of the Special Prosecution Office and for their ongoing recruitment efforts for new prosecutors. She emphasized the U.S. commitment to supporting their work governing the prosecution system as Albania expands its efforts to go after high-level corruption”. #USAStandsWithAlbania #AmbKim
yuri2.jpgyuri1.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img