Tirana
clear sky
36.5 ° C
36.5 °
36.5 °
18 %
1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Ambasadori Shkurov uron Ditën e Kushtetutës së Ukrainës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadori i Ukrainës në Shqipëri, Vladimir Shkurov, uron Ditën e Kushtetutës së vendit të tij. “Sot populli ynë feston 25 vjetorin e Kushtetutës, Ligjin Themelor të Ukrainës, i cili u bë një moment historik në shtetin ukrainas”, shkruan diplomati i lartë ukrainas në Tiranë.

Parimet themelore të Kushtetutës së Ukrainës përcaktojnë se, Ukraina është një shtet sovran dhe i pavarur, demokratik, shoqëror, ligjor dhe territori i saj brenda kufirit ekzistues është integral dhe i paprekshëm. Njeriu, jeta dhe shëndeti i tij, nderi dhe dinjiteti, paprekshmëria dhe siguria janë njohur në Ukrainë si vlera më e lartë shoqërore.

“Sot, është më e rëndësishme se kurrë për çdo ukrainas, kudo që të jetë ai, të kujtojë se shteti ukrainas është demokratik, sovran dhe i pandashëm, dhe se qytetarët e tij janë vlerat më të larta”, uron më tej ambasadori Vladimir Shkurov.

Urime me rastin e Ditës së Kushtetutës të Ukrainës – Ambasada në Tiranë

Sot populli ynë feston 25 vjetorin e Kushtetutës, Ligjin Themelor të Ukrainës, i cili u bë një moment historik në shtetin ukrainas.

Më date  28 qershor 1996, në orën 9:18 të mëngjesit, pas gati një dite pune të vazhdueshme, Verkhovna Rada e Ukrainës miratoi Kushtetutën. Ai u bë baza për stabilitetin e shoqërisë, baza politike dhe ligjore për zhvillimin e mëtejshëm të shtetësisë dhe sistemit ligjor të Ukrainës.

Parimet themelore të Kushtetutës së Ukrainës përcaktojnë se Ukraina është një shtet sovran dhe i pavarur, demokratik, shoqëror, ligjor dhe territori i saj brenda kufirit ekzistues është integral dhe i paprekshëm. Njeriu, jeta dhe shëndeti i tij, nderi dhe dinjiteti, paprekshmëria dhe siguria janë njohur në Ukrainë si vlera më e lartë shoqërore.

Këto parime janë formuar gjatë shekujve në përputhje me karakterin kombëtar të ukrainasve, mënyrën e jetës, vlerat dhe marrëdhëniet shoqërore.

Që nga kohërat e Rus Kievan, populli ynë u përpoq të ruajë në nivelin legjislativ parimet e demokracisë, respektimin e të drejtave sociale dhe individuale, në veçanti në dokumentat si  “E Ruska Pravda ” (shekujt XI-XII), Kushtetuta e Pylyp Orlyk në 1710 dhe aktet themelore të Republikes Popullore e Ukrainës Perëndimore cili   luftojnë për shtetësi në vitet 1917–1921.

Më date 15 Mars 1939, në  qytet Khust, Sejm i Ukrainës Karpate shpalli pavarësinë e saj dhe miratoi dy ligje që kishin statusin e kushtetutës dhe përcaktonin formën e qeverisjes. Në veçanti, u konfirmua se Ukraina Karpate është një republikë e kryesuar nga një president i zgjedhur nga Sejm, Ukranishte  u shpall gjuha e shtetit, flamuri kombëtar blu dhe i verdhë u miratua, himni – kënga “Ukraina nuk ka vdekur ende”, stemë – kombinimi i stemës kombëtare me Tridentin  i Vladimir i Madh me një kryq në dhëmbin e mesëm).  Gjatë periudhës së gjatë të sundimit Sovjetik në Ukrainë, katër Kushtetuta u miratuan. Ukraina e Pavarur ka jetuar prej kohësh nën Kushtetutën Sovjetike të vitit 1978 si Ligji Themelor.

Zhvillimi i shtetësisë ukrainase dëshmoi për nevojën e përmirësimit të mëtejshëm të Ligjit Themelor të shtetit tonë. Tani po punohet për përmirësimin e Ligjit Themelor të Ukrainës.

Kushtetuta nuk është një dogmë. Dokumenti kryesor është hartuar për të përmbushur gjendjen aktuale të shoqërisë, për t’iu përgjigjur nevojave dhe sfidave të kohës.

Sot, është më e rëndësishme se kurrë për çdo ukrainas, kudo që të jetë ai, të kujtojë se shteti ukrainas është demokratik, sovran dhe i pandashëm, dhe se qytetarët e tij janë vlerat më të larta.

Prandaj, le të mbrojmë shtetin, të mbrojmë Kushtetutën tonë; le të vlerësojmë parimet tona themelore, le të mbrojmë vlerat tona me dinjitet !

Gëzuar Festat, Gëzuar Ditën e Kushtetutës!

Z.Vladimir Shkurov
Ambasador i Ukrainës në Republikën e Shqipërisë

articles ua

Më shumë

spot_img
spot_img