Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
47 %
1.5kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
8 °
Sht
4 °
Die
0 °
E mërkurë, 19 Janar, 2022
spot_img

Ambasada e SHBA uroi 29 Nëntorin, ish-gazetari i VOA: Gabim diplomatik! U kërkoni falje sa më shpejt atyre që kanë vuajtur nga komunizmi

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Dy ditë më parë Ambasada Amerikane në Shqipëri me anë të një mesazhi në rrjetet sociale uroi shqiptarët për 29 Nëntorin, festën e çlirimit të vendit.

“Shqipëria shënon sot përvjetorin e 77 të Çlirimit. Në këtë festë zyrtare, shqiptarët nderojnë ata që sakrifikuan jetët në luftë dhe kremtojnë lirinë. Gëzuar Ditën e Çlirimit, Shqipëri”, thuhej në urim.

Por postimi ka marrë shumë komente kundërshtuese, që i kujtonin ambasadës e SHBA se kjo datë përçan shqiptarët, pasi shumë prej tyre vuajtën si pasojë e komunizmit që erdhi në pushtet. Njëri prej komentuesve është edhe ish-gazetari i Zërit të Amerikës, Ilir Konomi, i cili e quan urimin e ambasadës së SHBA një gabim diplomatik, teksa kërkon që t’u këkrohët falje sa më shpejt qytetarëve që kanë vuajtur nga komunizmi.

“Zyrtarët amerikanë nuk e kanë festuar kurrë të ashtuquajturën Ditë të Çlirimit në Shqipëri. Sipas mendimit tim modest, ky është një gabim i rëndë diplomatik nga ana juaj dhe atyre që kanë vuajtur nga shtypja komuniste në Shqipëri duhet t’u kërkohet falje sa më shpejt që të jetë e mundur”, shkruan gazetari.

iiiiii

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img