Tirana
scattered clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
43 %
3.1kmh
40 %
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
23 °
Die
22 °
Hën
20 °
E enjte, 21 Tetor, 2021
spot_img

Ambasada e SHBA reagon për përplasjet në veri të Kosovës: Të shqetësuar për sulmet ndaj policisë, të hetohet deri në ndjekje penale të përgjegjësve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasada e SHBA në Prishtinë ka reaguar pas përplasjeve të dhunshme mes policisë kosovare dhe serbëve që jetojnë në Kosovë, ku disa persona kanë mbetur të plagosur, mes tyre edhe efektivë policie.

Një zëdhënës i ambasadës foli për mediat kosovare, ku u shpreh se SHBA është e shqetësuar për sulmet ndaj policisë, teksa theksoi se hetimet duhet të vazhdojnë deri në ndjekje penale të personave përgjegjës.

“SHBA është e shqetësuar nga përgjigja që iu dha sot aksioneve për zbatimin e ligjit të Kosovës në territorin e Kosovës. E gjithë dhuna, e drejtuar qoftë ndaj autoriteteve, mediave, ose qytetarëve, është e papranueshme dhe duhet të hetohet dhe ndiqet penalisht deri në zbatimin e plotë të ligjit. Bëjmë thirrje për qetësi”, tha zëdhënësi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img