Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
61 %
3.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Ambasada e SHBA publikon VIDEON nga stërvitja “Defender21”, ja si transportohen automjetet në det

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasada amerikane ka publikuar një video në rrjete sociale, ku shihen më shumë pamje lidhur me stërvitjen e amdhe që nisi dje në Portin e Durrësit, “Defender Europe 21”.

Qindra trupa të ushtarakë u bënë bashkë për të treguar që forcat e SHBA dhe NATO-s janë të stërvitura, të afta për të operuar së bashku dhe gati për t’u përgjigjur në rast sulmesh.

Shihni transportimin e automjeteve në det si pjesë e Operacionit të Përbashkët Logjistik nga toka në breg, kryer për herë të parë në Europë që prej Luftës së Dytë Botërore.

Lidhur me këtë stërvitje të madhe që po zhvillohet në Shqipëri, ka reaguar dhe ambasadorja amerikane Yuri Kim. Përmes një shënimi në rrjete sociale, Kim thotë se “roli i Shqipërisë do të jetë i rëndësishëm në në integrimin gjithpërfshirës të ushtrisë shqiptare në stërvitje. Kjo shënon një hap të madh për Shqipërinë dhe demostron besimin e sigurinë që ata që kanë planifikuar këtë stërvitje kanë në këtë ushtri”

Më shumë

spot_img
spot_img