Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
31 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Ambasada e SHBA mesazh për Ditën e Dëshmorëve: Nderojmë kujtimin e atyre që dhanë jetën për liri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasada e SHBA në Tiranë, përmes një mesazhi publik uron 5 Majin, Ditën e Dëshmorëve.

“Në Ditën e Dëshmorëve në Shqipëri ne nderojmë kujtimin e të gjithë atyre që dhanë jetën për lirinë e Shqipërisë. Le të kujtojmë përherë guximin, përkushtimin dhe sakrificën e tyre”,  shkruan Ambasada e SHBA.

182903447 10158233901980838 6120632768826375206 n

Dita e Dëshmorëve e ka origjinën në 5 maj 1942, kur u vra Qemal Stafa, i cili me veprimtarinë e tij u kthye në simbol të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare. Në nderim të kujtimit të të rënëve për lirinë e vendit çdo vit në Varrezat e Dëshmorëve kryhen homazhe nga krerët më të lartë të shtetit shqiptar.

Më shumë

spot_img
spot_img