Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
2.6kmh
0 %
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
40 °
E martë, 27 Korrik, 2021

Ambasada e SHBA mbështet KLP për rregullat e sjelljes për prokurorët: Një mjet thelbësor në forcimin e besimit të publikut për ndjekjet penale

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasada e SHBA në Tiranë mbështet Këshillin e Lartë të Prokurorisë, lidhur me vendosjen e standardeve etike dhe rregullave të sjelljes për prokurorët.

Rregullat e etikës do të udhëheqin sjelljen e prokurorëve brenda dhe jashtë detyrës , e cila do të jetë një mjet thelbësor në forcimin e besimit të publikut për ndjekjen e veprave penale. 

“Ambasada Amerikane mbështet Këshillin e Lartë të Prokurorisë në vendosjen e standardeve etike dhe rregullave të sjelljes për prokurorët si një nga përparësitë e KLP-së për vitin 2021. Këshilltarja Rezidente Ligjore e OPDAT, Michelle Lakomy, drejtoi diskutimet me anëtarët e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe këshilltarët ligjorë mbi standardet etike ndërkombëtare për prokurorët. Rregullat e etikës do të udhëheqin sjelljen e prokurorëve, brenda dhe jashtë detyrës, dhe do të jenë një mjet thelbësor në forcimin e besimit të publikut në sistemin e ndjekjes penale”, shkruan ambasada e SHBA në faqen zyrtare.

Më shumë

spot_img
spot_img