Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
1kmh
0 %
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
31 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

Ambasada e SHBA e kënaqur me dorëheqjen e Ndokës: Vendim përparimtar për Shqipërinë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasada e SHBA-së në vendin tonë ka bërë një deklaratë lidhur me dorëheqjen e ish-deputetit të PS-së, Arben Ndoka dhe arrestimin e deputetit tjetër socialist Armando Prenga.

Ambasada amerikane shprehet e kënaqur për këto vendime, duke i konsideruar ato përparimtare për Shqipërinë, e cila sipas amerikanëve po shkon drejt krijimin të një sistemi politik me drejtues që kanë standarde të larta etike.

“Ambasada e Shteteve të Bashkuara mirëpret vendimin e deputetit Arben Ndoka për t’u dorëhequr nga parlamenti dhe vendimin për të lejuar arrestimin e deputetit Armando Prenga. Këto vendime përfaqësojnë përparim të mirëfilltë për Shqipërinë drejt krijimit të një sistemi politik me drejtues të standardeve më të larta etike”, thuhet në deklaratën e ambasadës së SHBA-së.

Deputeti Ndoka dha dorëheqjen ditën e djeshme nga mandati i deputetit, ndërsa po dje, Kuvendi miratoi kërkesën e Prokurorisë për arrestimin e deputetit Prenga.

Sot, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me 6 ambasadorë të akredituar në vendin tonë, përfshirë ambasadorin amerikan, Donald Lu.

Më shumë

spot_img