Tirana
broken clouds
18 ° C
18 °
18 °
68 %
4.6kmh
75 %
Sht
17 °
Die
20 °
Hën
24 °
Mar
24 °
Mër
18 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Ambasada britanike dhe italiane në Shqipëri urojnë kryeministrin Edi Rama për fitoren: Inkurajojmë institucionet të hetojnë parregullsitë e pretenduara

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadori Britanik Duncan Norman ka përgëzuar dhe uruar për fitoren kreun e PS, Edi Rama, i cili mori një rezultat të thellë në zgjedhjet e 25 prillit.

Me anë të një shënimi në Twitter, Norman thotë se vëzhguesit ndërkombëtarë i ndoqën nga afër këto zgjedhje që në përgjithësi shkuan mirë, por inkurajojnë institucionet që të hetojnë parregullsitë e pretenduara.

Në të njejtën linjë ka qenë dhe ambasada italiane, që përmes fjalës së ambasadorit Bucci, i kërkon opozitës që të tregohet e pjekur dhe e përgjegjshme dhe të bashkëpunojë me qeverinë për të mirën e shqiptarëve.

Duncan Norman

Përgëzime për Kryeministrin Edi Rama dhe PS për rezultatet e zgjedhjeve parlamentare dhe për pjesëmarrjen e tyre, pavarësisht nga kufizimet e COVID të këtij viti. Ne gjithashtu pranojmë fushatën e fortë të mbështetur në politikë të drejtuar nga PD dhe rritjen elektorale që ata bënë. Mbretëria e Bashkuar ka mbështetur Shqipërinë dhe ka ndjekur përgatitjen dhe mbajtjen e këtyre zgjedhjeve. Ne ishim të lumtur kur pamë zbatimin e kornizës zgjedhore dhe dëshmuam që qytetarët votuan në një numër të madh. Ne inkurajojmë institucionet e Shqipërisë të hetojnë të gjitha parregullsitë e pretenduara.

***

Fabrizio Bucci

Urimet e mia për kryeministrin Edi Rama dhe PS për rezultatin zgjedhor. Urime Lulzim Basha dhe liderët e partive të tjera të opozitës për fillimin e një fushate elektorale intensive. Për të gjitha forcat politike, tani është koha të punojnë në interes të të gjithë qytetarëve shqiptarë, duke respektuar rezultatin zgjedhor. Një opozitë e pjekur dhe e përgjegjshme është thelbësore në çdo demokraci Mbështetja maksimale për Shqipërinë dhe institucionet e saj për një sezon të ri që sheh fillimin e negociatave të pranimit në BE midis përparësive!

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img