Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
60 %
6.2kmh
0 %
Mar
19 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Ambasada Amerikane mesazh ndërgjegjësimi: Deti, pjesë e historisë së Shqipërisë, nuk i meriton mbeturinat

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

d563995bd11c3cddbc0120295c12b0b0

Në ditën botërore të oqeaneve, ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka postur një video-mesazh për sensibilizimin e qytetarëve për mbrojtjen e ujërave.

“Deti është pjesë e historisë së Shqipërisë dhe e meriton respektin tënd. Nuk i meriton plehrat dhe mbeturinat” shkruhet  ndër të tjera në video-mesazh.

Pavarësisht rivierës së mrekullueshme detare që ka Shqipëria qytetarët dhe pushteti lokal kujdesen shumë pak për mirëmbajtjen e saj. Po sot “Newsbomb” denoncoi se  si është katandisur nga plehrat plazhi i Velipojës.

 Lexo edheSkandal në Velipojë, pilotët e “Rally Albania” habiten nga mbeturinat në fshatin turistik

Dita Botërore e Oqeaneve, e cila mbahet çdo vit në 8 qershor, është caktuar nga Kombet e Bashkuara për të festuar dhe mbrojtur oqeanet. Njerëzit në mbarë planetin tonë blu organizojnë festime për të mbështetur çdo aksion që mbron ujrat. Këtë vit, tema është “oqeane të shëndetshëm, planet i shëndetshëm” dhe ne po ndërmarrim një përpjekje të veçantë për të ndaluar ndotjen nga mbeturinat plastike. World Oceans Day, held every June 8th, is the UN-recognized day of ocean celebration and action. People all over our blue planet organize celebrations to support action to protect the ocean. This year, the theme is Healthy oceans, healthy planet, and we’re making a special effort to stop plastic pollution.

Posted by U.S. Embassy-Tirana on 2015-06-08

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img