Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
24 °
Hën
24 °
E enjte, 6 Tetor, 2022

Ambasada amerikane kritikon shkarkimin e bordit drejtues të Radiotelevizionit të Kosovës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasada amerikane në Prishtinë kritikoi të premten vendimin e parlamentit të Kosovës për shkarkimin e bordit drejtues të Radio Televizionit të Kosovës.

Ambasada tha se shkarkimi u bë me “arsyetime të mangëta”.

Të ënjtën, Parlamenti i Kosovës shkarkoi anëtarët e bordit drejtues të Radio Televizionit të Kosovës me propozim të Komisionit Parlamentar për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, të cilët vendimin e kanë arsyetuar me siç thanë “tendencën për shpenzime të mëdha dhe rritje të pakontrolluar të numrit të punonjësve në transmetuesin publik, i cili financohet nga parlamenti i Kosovës”.

Ambasada amerikane pa e përmendur RTK-në, shkroi në rrjetet sociale se “ndonëse qytetarët e Kosovës meritojnë llogaridhënie, shkarkimet duhet të mbështeten në prova transparente ashtu sikundër edhe emërimet duhet të mbështeten në merita. Shkarkimet e njëanshme e të nxituara, dëmtojnë institucionet publike dhe nuk trajtojnë problemet strukturore”, thuhet në reagimin e ambasadës në të cilin nënvizohet se “reformat efektive afatgjata kërkojnë një qasje të matur dhe metodike duke vënë interesat e Kosovës në radhë të parë dhe politikat partiake mënjanë”.

Kundër shkarkimit të bordit drejtues ishin partitë opozitare në parlamentin e Kosovës.

Anëtarët e shkarkuar të bordit drejtues e cilësuan vendimin si “politik, kundërligjor dhe ndërhyrje flagrante në punën e transmetuesit publik”, ndërsa paralajmëruan verime ligjore për ta kundërshtuar atë, që e cilësuan “vendim arbitrar”.

Ndërsa, drejtori i përgjithshëm i Radiotelevizionit të Kosovës, Ngadhnjim Kastrati e quajti shkarkimin “precedent të rrezikshëm për RTK-në dhe të ardhmen e mediumit publik”.

Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, që nga marrja e detyrës ka shkarkuar borde drejtuese të disa ndërmarrjeve publike.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img