Hapësire reklamuese

Bota

Amandamenti i ri në Gjermani, ja si të mos dëboheni si emigrant i paligjshëm

Shkruar nga Newsbomb
Amandamenti i ri në Gjermani, ja si të mos dëboheni si emigrant i

Gjermania ka miratuar një amandament i cili u jep mundësinë refugjatëve që të kalojnë si migrant pune dhe të mos dëbohen.

Sipas një projekti të miratuar këtë të mërkurë nga qeveria gjermane, azilkërkuresit që kanë ardhur në Gjermani deri më datë 31 dhjetor 2022 dhe janë refuzuar, do u jepet mundësia që të hyjnë në statusin e emigrantit të punës me duldung. Gjithashtu, ata do të marrin “Beschaftigungduldung” e cila do t’i mbrojë nga dëbimi.

Sipas statistikave të nxjerra nga institutet gjermane, rreth 200 e 48 mijë persona ishin regjistruar si emigrantë pune në Gjermani në periudhenë gush-dhjetor të vitit 2022.

Mbi 10 përqind e tyre vinin nga Ballkani Perëndimor, ku në vend të parë ishin serbët me rreth 11 mijë e 900 persona, të cilët pasoheshin nga Shqipëria me 7 mijë e 700 emigrantë dhe Maqedonia e Veriut me rreth 7 mijë persona. Ndërsa numri i emigrantëve të regjitruar me shtetësi kosovare me Duldund ishte rreth 5 mijë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese