Tirana
scattered clouds
17 ° C
17 °
17 °
72 %
2.1kmh
40 %
Enj
22 °
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
21 °
E enjte, 6 Maj, 2021
spot_img

Alpet në Irlandën e Veriut prej dy ditësh në flakë, ekipet e zjarrfikësve “në luftë” për të shuar zjarrin masiv (FOTO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Zjarre masive kanë përfshirë Alpet në Irlandën e Veriut. Sipas BBC, forcat zjarrfikësve në Irlandë po punojnë për shuarjen e zjarrit që ka përfshirë Malet Morne, ndërsa kjo është dita e dytë ku zjarri është aktiv.

Një zyrtar i lartë i shërbimit zjarrfikës tha se 70 zjarrfikës ishin angazhuar në shuarjen e flakëvë dhe se mëngjesin e së shtunës flakët janë përhapur edhe në zonat e pyllëzuara, të Slieve Donard, Luginën e Lumit Glen dhe Malin Thomas.

“Ne do të kërkojmë që banorët të shmangin lëvizjen mbi luginën e lumit “Glen” dhe lumit “Bloody Bridge” këtë fundjavë, pasi zjarri është ende aktiv dhe ka gjasa për përhapje të vazhdueshme për shkak të thatësirës”, tha në një deklaratë për shtyp shërbimi i zjarrfikësve dhe i forcave të shpëtimit.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img