Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
4.6kmh
0 %
Hën
32 °
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
40 °
E hënë, 26 Korrik, 2021

Alma Lama emërohet Ambasadore në Itali

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

96a771ecb6754563d2549beffac5d011

Alma Lama do të jetë Ambasadorja e re e Kosovës në Romë. Vendimi është bërë publik nga kryeministri Isa Mustafa, i cili ka vlerësuar lartë figurën e deputetes së LDK-së.

“Në Itali do të kemi një ambasadore të shkëlqyeshme. Një intelektuale, deputete që ka njohuri të thella për vendin e saj, njohëse të thellë të ekonomisë dhe kulturës italiane, të Vatikanit dhe Maltës. Asgjë më shumë, veç se do të vazhdojmë të mburremi me ambasadoren e ardhshme, Alma Lama”, është shprehur Mustafa.

Por mediat në Kosovë shkruajnë se Lama e ka fituar postin e ambasadores për shkak të votës pro për zgjedhjen e Hashim Thaçit president të vendit. Ajo ka qenë një nga kritiket më të ashpra të Thaçit jo vetëm kur ishte pjesë e Lëvizjes Vetëvendosje, por edhe pas kalimit te LDK e Isa Mustafës.

Më shumë

spot_img
spot_img