Tirana
clear sky
5 ° C
5 °
5 °
81 %
1.5kmh
0 %
Pre
15 °
Sht
15 °
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
10 °
E premte, 16 Prill, 2021
spot_img

Alimehmeti zbulon çfarë ndodh me personat që kanë alergji: Nëse keni bërë një dozë AstraZeneca, të dytën mund ta bëni edhe…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinës dhe efektin e tyre. Teksa foli për injektimin e vaksinës tek personat me alergji të fshehura, mjeku Alimehmeti tha se kur marrin vaksinën anti-Covid ata qëndrojnë të monitoruar për rreth 30 minuta, pasi edhe për alergjitë ka mjekime.

“Në përgjithësi mendoj se vaksinimi është në rregull. Në momentin e vaksinimit duhet deklaruar nëse është alergjik, por të mos harrojmë sepse ka njerëz me alergji që nuk i dinë. Pas procesit të vaksinimit këta persona qëndrojnë të monitoruar për një periudhë 30 minuta, pra janë të mbuluar nga ky drejtim dhe për alergjitë ne kemi mjekime”, u shpreh mjeku Alimehmeti.

Alimehmeti gjithashtu tha se Gjermania ka rekomanduar që nëse dikush bën një dozë AstraZeneca, të dytën mund ta bëjë edhe Johnson.

“Biologjikisht bën sens të kombinohen vaksina brenda familjes, si ato me vektor adenoviral si AstraZeneca, Johnson, Sputnik…Gjermania ka dhënë një rekomandim që kush ka bërë dozën e parë Astra mund të bëjë një të dytë me Johnson”, tha epidemiologu.

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit