Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Ali Ahmeti flet për “Ballkanin e Hapur”: Nuk është ripushtim i Kosovës, gjërat merrini me gjakftohtësi

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti, ka folur në lidhje me nismën “Open Balkan”.

Në një intervistë për KosovaPress ai ka thënë se Kosova duhet të shohë interesin e saj personal dhe se kjo iniciativë nuk është përgatitje për një “ripushtim të Kosovës”.

“Gjërat nuk duhet të merren me emocion, gjërat duhet parë me gjakftohtësi, çka është e dobishme për Kosovën të pranohet, çka mund të jetë e dëmshme mos të pranohet.

Por nga këto nisma unë nuk shoh që përgatitet ndonjë ripushtim i Kosovës, kjo është nismë që vullnetarisht mund t’i bashkëngjiten edhe vendet e tjera të rajonit, mund të mos i bashkëngjitën, secili shtet sheh interesat e veta, aty ku rrezikohen e kërcënohen interesat e shtetit sigurisht që nuk i bashkëngjitet një nisme të tillë,” është shprehur Ahmeti.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img