Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
31 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Alfred Shehu del sot para vettingut, si ka ndryshuar pasuria e Prokurorit të Elbasanit në vite

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Prokurori Alfred Shehu i Prokurorisë së Tiranës do të përballet të martën më 18 maj me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Trupa gjyqësore që po kryen procesin e tij të vetingut përbëhet nga Roland Ilia, Firdes Shuli dhe Etleda Çiftja.

Alfred Shehu e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1999 dhe ka punuar fillimisht si prokuror në Prokurorinë e Gramshit. Prej vitit 2007, Shehu e ushtron funksionin në Prokurorinë e Elbasanit.

Analiza e pasurisë është një ndër tre shtyllat e rivlerësimit për prokurorët, së bashku me kontrollin e figurës dhe vlerësimin e aftësive profesionale.

Në deklarimin për herë të parë në vitin 2003, prokurori Alfred Shehu deklaronte pasuri me vlerë 4 milionë lekë, ndërsa në fund të vitit 2018, pasuria e tij familjare kap vlerën e 5.8 milionë lekëve.

Ai zotëron familjarisht një apartament me vlerë 5.1 milionë lekë, një automjet me vlerë 500 mijë lekë si dhe kursime në cash prej 150 mijë lekësh. Të ardhurat familjare për periudhën deklaruese janë 29.6 milionë lekë, nga të cilat 64% burojnë nga paga për shkak të funksionit të Z. Shehu dhe 35% nga të ardhurat e familjarëve.

Përveç analizës për rritjen/uljen e pasurisë, strukturën e aseteve dhe të ardhurave, ky raport paraqet dhe kontrollin aritmetik/logjik të deklarimeve të subjektit si dhe “flamujt e kuq’  që identifikohen gjatë kontrollit. Nga kontrolli aritmetik/logjik për 15 vite të deklarimit, asnjë prej deklaratave nuk rezultoi me probleme.

Nga analiza cilësore e deklaratave të pasurisë, vlen për t’u theksuar se në vitin 2013, subjekti deklaron blerjen e një apartamenti banimi me vlerë 5,167,424 lekë në Elbasan, me burim kryesor shitjen e banesës së mëparshme me vlerë 3,438,400 lekë. Subjekti nuk deklaron burime të tjera për blerjen e këtij apartamenti.

Duke qënë se ky raport bazohet në të dhëna statistikore të analizuara nëpërmjet një databaze, ai nuk nxjerr përfundime mbi ligjshmërinë e pasurive të subjektit, por mëton të informojë publikun mbi pasurinë e deklaruar të zyrtarit publik nëpërmjet një formati të thjeshtë dhe të kuptueshëm grafik. /BIRN

Alfred Shehu skeda e pasurise

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img