Tirana
light rain
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
3.1kmh
40 %
Hën
25 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Aleksis Tsipras formon qeverinë e re të Greqisë, asnjë femër në ministri

Lajme të ngjashëm

Zëdhënësi i qeverisë së re greke, Gavriil Sakellaridis ka prezantuar sot emrat e ministrave që do të ketë kabineti Syriza-ANEL. Kabineti i ri do të ketë 11 ministri, ndërkohë që në përbërje të tij nuk ka asnjë ministre femër.

Kryeministër do të jetë padyshim, Aleksis Tsipras, ndërsa zëvendës i tij është emëruar Giannis Dragasakis.

 

Ministrat e përzgjedhur vijojnë si më poshtë:

 

Ministër i Financave: Giannis Varoufakis

Ministër i Jashtëm: Nikos Kotzias

Ministër i Shtetit: Nikos Pappas

Ministër i Ekonomisë, Infrastrukturës, Turizmit dhe Marinës:  Giorgos Stathakis

Ministër i Brendshëm: Nikos Voutsis

Ministër i Mbrojtjes: Panos Kammenos

Ministër i Energjisë dhe Mjedisit: Panagiotis Lafazanis

Ministër i Drejtësisë: Nikos Paraskevopoulos

Ministria e Punës dhe Solidaritetit Social: Panos Skourletis

Ministër i Shëndetësisë: Panagiotis Kouroublis

Ministër i Kulturës, Arsimit dhe Fesë: Aristidis Baltas


Më shumë