Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
42 %
4.6kmh
0 %
Sht
31 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

Aleatët kundër Thaçit për korrigjimin e kufijve me Serbinë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi po përballet me kundërshtinë e zyrtarëve të lartë në Kosovë, lidhur me idenë e korrigjimit të kufijve me Serbinë.

albsig

spring

Fatmir Limaj e Daut Haradinaj, nga partitët në koalicion, NISMA dhe LDK janë shprehur kundër, teksa i kërkojnë Thaçit të rrespektojë kushtetutën. Ata e kanë quajtur idenë si “sllavo-ruse”.

Korrigjimi i kufijve me Serbinë është interpretuar si shkëmbim territoresh, në kuadër të normalizimit të marrëdhënieve mes dy shteteve.

“Kemi obligim të respektojmë Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës dhe deklarimet për korrigjim të kufijve nga bartësit e institucioneve janë të papranueshme”, ka thënë Limaj.

Disa analistë në Kosovë dhe Shqipëri e kanë quajtur “të rrezikshme” dhe një “Konferencë të dytë të Londrës” idenë për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img