Tirana
clear sky
38.5 ° C
38.5 °
38.5 °
29 %
4.1kmh
0 %
Enj
39 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
35 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Aleatët i bëjnë “puçin”, dorëhiqet kryeministri i Suedisë, zbulohet arsyeja

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Stefan Lofven nuk do të jetë më kryeministri i Suedisë. Ai është dorëhequr nga posti pas mocionit të mosbesimit nga parlamenti.

Ai mund ta çonte vendin në zgjedhje të parakohshme, por i ka dhënë shansin kryeparlamentarit të kërkojë një mazhorancë të re për të formuar një qeveri të përkohshme deri në zgjedhjet e ardhshme.

Nga koalicioni qeverisës do të dalë edhe kryeministri i ri, raportojnë mediat suedeze.

Lofven qeveriste Suedinë me partinë e majtë e cila inicioi mocionin e mosbesimit ndaj tij për shkak të një krisje për kontrollet mbi qiratë. Partia në fjalë u tërhoq nga koalicioni dhe kjo gjë solli rrëzimin e Lofven nga posti i kryetarit të qeverisë.

Më shumë

spot_img
spot_img