Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
42 %
7.7kmh
0 %
Sht
28 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Albin Kurti ZYRTARISHT kryeministër, Hoti i dorëzon detyrën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Albin Kurti ka pranuar zyrtarisht detyrën  e kryeministrit të Kosovës.

Ka qenë ish-kryeminsitri Avdullah Hoti, i cili ia ka dorëzuar postin Kurtit me ceremoni shtetërore në Qeverinë e Kosovës.

Partia e Kurtit, Lëvizja Vetëvendosje ka fituar mbi 50 përqind në zgjedhjet e 14 shkurtit.  Ndërsa ditën e djeshme në Kuvendin e Kosovës me 67 vota pro u formua qeveria Kurti 2.

Kurti në kabinetin e tij do të ketë zëvendëskryeministër Besnik Bislimi, Donika Gërvalla zëvendëskryeministre dhe po ashtu do të udhëheq Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Emilja Rexhepi zëvendëskryeministre.

Më shumë

spot_img
spot_img