Tirana
broken clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
75 %
3.6kmh
75 %
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
11 °
Die
10 °
Hën
5 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Albin Kurti urdhëron inspektim të përgjithshëm: Ata që kanë përgjegjësi për gruan shtatzënë që u vra, do largohen

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri ALbin Kurti ka urdhëruar inspektim të përgjithshëm në disa institucione të Kosovës, të cilat duhet të garantonin jetën e Hamdie Magashit, gruas 35 vjeçare që u vra në derën e maternitetit nga ish-burri. Ajo u vra dje ndërkohë që sot do të lindte.

“Zinxhiri që duhet (dorë)hequr. Sot pasdite kam aprovuar kërkesat e Grupit Ndërministror kundër dhunës në familje, pas takimit të sotëm të tyre, për rastin e vrasjes së Hamide Magashit dhe foshnjës së saj të palindur”, shkruan Kurti.

Më tej, kryeministri i Kosovës tregon se në cilat institucione ka urdhëruar inspektim. “I gjithë zinxhiri i papërgjegjësisë duhet të japë dorëheqje”, shkruan prerazi Albin Kurti.

“Në bazë të përgjegjësive që mbartin institucionet përkatëse, po bëhet: inspektimi i punës së zyrtarëve policor, përfshirë zbatimin e urdhrit mbrojtës; inspektimi i punës së zyrtarëve në Qendrën për Punë Sociale;

inspektimi i punës së zyrtarëve në repartin e gjinekologjisë në QKUK; ndarje urgjente e buxhetit për zbatim të Ligjit për Mbikëqyrjen Elektronike të personave, të cilëve u kufizohet lëvizja me vendim të gjykatës; dhe, në rastet e caktimit të urdhrit mbrojtës të bëhet bastisje e shtëpisë së personit të dyshuar.”

 

Më shumë


spot_img

spot_img