Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Hën
35 °
Mar
36 °
Mër
36 °
Enj
34 °
Pre
29 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Albin Kurti takohet me Këshilltarin kryesor të Joe Biden: Jemi për dialog parimor dhe reciprok me Serbinë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është pritur sot në takim nga Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA, Jake Sullivan, në kuadër të vizitës së tij disa ditore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kurti ka biseduar me Sullivan  për dialogun Kosovë-Serbi, ku ka theksuar se duhet të jetë dialog parimor që respekton barazinë e palëve në bisedime dhe që në qendër të marrëveshjes ka njohjen e ndërsjellë.

albsig

spring

“Kryeministri theksoi stabilitet institucional, sundimin e ligjit dhe luftën kundër krimit dhe korrupsionit në vendin tonë. Besimi i lartë në Qeveri është reflektuar edhe në përmirësimin vjetor rekord për 17 vende në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit të raportit të Transparency International. Po ashtu, Kosova u rendit e para në Indeksin e Sundimit të Ligjit nga Ëorld Justice dhe mori vlerësimin më të mirë për nivelin e krimit të organizuar dhe qëndrueshmërinë ndaj kësaj dukurie në Indeksin Global të Krimit të Organizuar, krahasuar me vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor”, ka njoftuar Zyra e Kryeministrit Kurti.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img