Hapësire reklamuese

Rajoni

Albin Kurti:Pa Trepçën nuk ka Kosovë

Shkruar nga Newsbomb

Në një deklaratë për mediat , lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se nëse nuk miratohet ligji që e bën Trepçën ndërmarrje të veçantë publike, atëherë “nuk do të mbetet asgjë nga Republika e Kosovës si shtet sovran”.

Nga ana tjetër zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se për Trepçën vendosin vetëm institucionet e Kosovës dhe jo Beogradi, i cili ka kërkuar që çështja e kombinatit të sillet në dialogun e Brukseit.

Sa I takon protestës së 4-shkurtit Albin Kurti thas se nëse Jabllanoviç do të shkarkohet, atëhere protesta do të anullohet.

Thaçi dhe Kurti i kanë bërë këto komente pas homazheve për heroin Zahir Pajaziti.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese