Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
36 °
Pre
33 °
Sht
30 °
E martë, 9 Gusht, 2022
spot_img

Albana Fico: Është rritur me 5 herë incidenca e infektimeve në dy javë, ja bashkitë më të prekura

spot_img

Lajme të ngjashëm

Në mbledhjen e sotme të Komitetit Teknik, Albana Fico, drejtoresha e ISHP bëri me dije se numri i rasteve të reja është rritur me 5 herë krahasuar dy javë me parë.

Fico tha se bashkitë më të prekura janë Saranda, Himara, Shkodra, Tirana dhe Vlora, ndërsa shtoi se edhe muaji shtator do të vijojë të jetë muaji i hapur i vaksinimit masiv.  

albsig

Mesatarja javore e rasteve të reja ka shkuar në 482 raste nga 291 një javë më parë. Numri i rasteve aktive është rritur, duke çuar në rritjen e inicidencës dyjavore me 5 herë. Grupmoshta 35-64 vje kanë një rritje të rasteve të reja. Përsa i përket Bashkive të prekura kemi 42 bashki.

Saranda, Himara, Shkodra Tirana dhe Vlora janë bashkitë më të prekura. Një detyrë e rëndësishme është që qytetarët të karantinohen në rast se kanë shenja.Gjatë kësaj periudhe kanë vazhduar vaksinimi i popullatës, muaji shtator do të jetë muaji i hapur i vaksinimit”, u shpreh Fico.  

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img