Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
Die
7 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Alarmi: Një grup misterioz hakerash ka infiltruar rrjetet e telekomunikacionit në të gjithë botën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sipas hulumtimeve të fundit të kryera nga një kompani private e sigurisë kibernetike, një grup misterioz i hakerave ka hyrë në heshtje në rrjetet kompjuterike të kompanive të telekomunikacionit në një shkallë globale.

Hakerat janë në gjendje të spiunojnë këdo që pajisja e të cilit po lidhet me këto rrjete, sipas kompanisë së sigurisë kibernetike Crowdstrike.

Ekspertët kanë qenë në gjendje të vëzhgojnë drejtpërdrejt se rrjeti i hakerëve është shumë i sofistikuar, ka qenë aktiv që nga viti 2016, zhvillon mjetet e veta të hakerave me porosi dhe ka njohuri të gjera për sektorin që po synon.

Informacioni që hakerët mund të nxjerrin nga hakimi i këtyre rrjeteve “përputhet me informacionin që ka të ngjarë të jetë me interes të madh për sinjalet e organizatave të inteligjencës.

Ky rrjet hakerash ka infiltruar të paktën 13 kompani telefonike, dhe dyshohet se rrënjët i ka në Kinë.

Adam Meyers, i cili drejton ekipin e inteligjencës së kërcënimeve të Crowdstrike, vuri në dukje dallimet midis hakimit të grupit misterioz dhe publikimeve të fundit në lidhje me mjetet spyware të NSO Group (Inteligjenca kibernetike për sigurinë dhe stabilitetin global).

Hulumtimi zbuloi se biznesi privat dyshohet se ndihmoi regjimet despotike për të shënjestruar telefonat e politikanëve, gazetarëve, disidentëve politikë dhe aktivistëve të të drejtave të njeriut.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img