Tirana
few clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
41 %
3.1kmh
20 %
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
23 °
Hën
26 °
Mar
25 °
E premte, 30 Shtator, 2022

Alarmi i shkencëtarëve: Zbulohet koronavirusi i ri, ja nga e ka prejardhjen

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një ekip shkencëtarësh japonezë kanë zbuluar një lloj të ri të koronavirusit të ngjashëm me llojin që shkakton Covid-19, në jashtëqitjen e lakuriqve të natës që jetojnë në shpella. 

Studiuesit nga Universiteti i Tokios gjetën patogjenin në jashtëqitjet e lakuriqëve, i cili sipas tyre është shumë i ngjashëm me SARS-CoV-2, lloji i koronavirusit që shkakton Covid-19.

Përbërja gjenetike e virusit të ri është 81.5 përqind në përputhje me SARS-CoV-2 dhe ekspertët thonë se është hera e parë që një patogjen i ngjashëm me atë përgjegjës për pandeminë aktuale është gjetur në Japoni.

Koronavirusët që transferohen nga kafshët tek njerëzit kanë qenë përgjegjës për një sërë sëmundjesh, përfshirë Covid-19, SARS, MERS dhe disa versione të ftohjes së zakonshme. Fatmirësisht, shkencëtarët thonë se virusi i ri nuk infekton njerëzit, megjithëse nevojiten hetime të mëtejshme.

Kjo nuk është hera e parë që një koronavirus i ngjashëm me SARS-CoV-2 është gjetur. Shkencëtarët e zbulimit të sëmundjeve në Kinë kanë gjetur koronavirusë që janë 95% përputhje gjenetike me llojin që ka shkaktuar mbi 1.2 milionë vdekje në të gjithë botën, sipas statistikave zyrtare.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img