Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Sht
33 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
39 °
Mër
40 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Alarmi i OBSH: Varianti “Delta” i COVID-19 po përhapet me shpejtësi, duhen përdorur të gjitha mjetet për ta parandaluar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Organizata Botërore e Sëhndetësisë ka ngritur alarmin përsa i përket variantit “Delta” të koronavirusit, pasi deri më tani është identifikuar në të paktën 85 vende.

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u shpreh se ky variant po përhapet me shpejtësi, ndaj duhet të përdoren të gjitha mjetet për ta parandaluar këtë variant.

“Ndërsa disa vende po lehtësojnë masat e shëndetin publik dhe të distancimit fizik, kemi filluar të shohim rritje të infeksioneve në të gjithë botën. Është mjaft e thjeshtë: sa më shumë infeksione, më shumë variante”, tha Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Më shumë

spot_img
spot_img