Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
31 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Alarmi i mjekëve: COVID-19 ka rritur numrin e të prekurve me sëmundje pulmonare

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mjekët kanë ngritur alarmin se COVID-19 ka rritur numrin e të prekurve me sëmundje pulmonare.

Sipas tyre, kjo sëmundje është më e theksuar te personat që e kanë kaluar COVID-in në stad të mesëm ose të rëndë.

“Që ka lënë kanë qenë pasoja afatgjata dhe që janë vënë re kryesisht tek pacientët që kanë kaluar një formë të mesme dhe të rëndë. Në këto persona që kanë kaluar Covid-19 është më i zhvillur rreziku I problemeve afatgjata pulmonare, pra që kanë patur vatra dhe infeksione bakteriale të komplikuara në mushkri”, tha mjekja pathologe Vlera Zelija për Tv Klan.

Mjekët rekomandojnë që personat që kanë kaluar COVID-in të merren me aktivitete normale sportive dhe të kenë një dietë të shëndetshme.

Më shumë

spot_img
spot_img