Alarmi i Agjencisë Europiane të Mjedisit: Në Shqipëri janë zhdukur 35% të pyjeve

Publikuar tek: ekonomi, më 12:29 26-05-2017 Alarmi i Agjencisë Europiane të Mjedisit: Në Shqipëri janë zhdukur 35% të pyjeve

Agjencia Europiane e Mjedisit ka dhënë alarmin se në Shqipëri gjatë viteve 2006-2012 janë zhdukur rreth 727 hektarë pyje, apo rreth 35% e totalit.

Përgjatë këtyre viteve janë urbanizuar 764 hektarë kullota (36.5% e totalit), 727 hektarë pyje (34.7%), 289 hektarë zona të gjelbra, 223 hektarë tokë e kultivuar, 68 hektarë me bimësi të rrallë dhe vetëm 18 hektarë kënetë.

Ndërsa po sipas Agjencisë Europiane të Mjedisit, përsa i përket zonave të gjelbërta, Shqipëria rezulton se ka urbanizuar rreth 13.8% të totalit të tyre.

alarmi.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.014158010482788
array(1) { ["section"]=> string(84) "alarmi-i-agjencise-europiane-te-mjedisit-ne-shqiperi-jane-zhdukur-35-te-pyjeve-80047" }