Alarmi, fibrat plastike po kontaminojnë ujin e rubinetit në të gjithë botën

Publikuar tek: bota, më 20:48 06-09-2017 Alarmi, fibrat plastike po kontaminojnë ujin e rubinetit në të gjithë botën

Ndotja mikroplastike është gjetur në ujin pijshëm nga rubinetet në të gjithë botën, një rezultat që shërben si thirrje ndaj shkencëtarëve për kërkime urgjente mbi implikimet për shëndetin, shkruan gazeta britanike The Guardian.

Rezultatet e mostrave të ujit të pijshëm nga shumë vende të botës u analizuan nga shkencëtarët për llogari të një hetimi nga  “Orb Media”. Rezultatet treguan se, 83% e mostrave ishin të kontaminuara me fibra plastike.

SHBA kishte nivelin më të lartë të ndotjes, në 94%, me fibra plastike të gjetura në ujin e rubinetave. Ndotja përfshiu edhe ndërtesat e Kongresit, selinë e Agjencisë Amerikane të Mbrojtjes së Mjedisit dhe Trump Toëer në Nju Jork. Libani dhe India kishin norma shumë më të larta ndotjeje.

Shtetet Europiane, si Mbretëria e Bashkuar, Gjermania dhe Franca kishin shkallën më të ulët të ndotjes, por kjo ishte ende 72%. Numri mesatar i fibrave të gjetura në secilën mostër uji prej 500ml shkonin nga 4.8 në SHBA në 1.9 në Evropë, shkruan Monitor.

Ndotja e plastikës rrezikon ndotje të përhershme të mjedisit natyror

Analizat e reja tregojnë shtrirjen kudo të kontaminimit mikroplastik në mjedisin global. Puna e mëparshme është përqendruar kryesisht në ndotjen plastike në oqeane, gjë që tregon se njerëzit po hanë mikroplastikë përmes ushqimeve të detit të kontaminuara.

“Ne kemi të dhëna të mjaftueshme për ndikimet me mikroplastikë tek kafshët e egra”, tha Dr Sherri Mason, një ekspert mikroplastik në Universitetin Shtetëror të Nju Jorkut në Fredonia, i cili mbikëqyrte analizat për Orbin.

Një studim zbuloi se nga larja e vetëm një xhaketë hidhen deri në 250,000 fibra ne uje. Një studim tjeter në Republikën e Irlandës në qershor këtij viti gjeti kontaminim mikroplastik  të pjeshëm të ujit të pijshëm. “Ne nuk e dimë se çfarë ndikimi ka në shëndet dhe për këtë arsye duhet të ndjekim parimin parandalues dhe të zbulojmë se cilat janë rreziqet reale”, tha Dr Anne Marie Mahon në Institutin e Teknologjisë Galëay-Mayo, i cili drejtoi hulumtimin.

Mahon tha se kishte dy shqetësime kryesore: grimca plastike shumë të vogla dhe kimikatet ose patogjenët që mikroplastica mund të përmbajë. “Nëse ka mikrofibra plastike nuk është e mundur që maten  nanopartikalet,” tha ajo. “Ata mund të depërtojnë në qelizë dhe kjo do të thotë se ata mund të depërtojnë në organe dhe kjo do të ishte shqetësuese.” Analizat Orb grumbulluan më shumë se 2.5 mikronë, 2.500 herë më të mëdha se një nanometer.

Microplastica mund të tërheqë bakteret e gjetur në ujërave të zeza, Mahon tha: “Disa studime kanë treguar se ka më shumë patogjene të dëmshme në mikroplastikë në rrjedhën e poshtme të impianteve të trajtimit të ujërave të zeza.”

Mikroplastika gjithashtu se përmban kimikate toksike dhe hulumtimet mbi kafshët e egra tregojnë se ato lirohen në trup. Profesor Richard Thompson, në Universitetin Plymouth të Britanisë së Madhe, i tha Orb: “U bë e qartë shumë herët se plastika do të lëshonte ato kimikate”.” Hulumtimi i tij ka treguar se mikroplastikat janë gjetur në një të tretën e peshkut të kapur në Britani të Madhe.

Shkalla e ndotjes globale mikroplastike po fillon të bëhet e qartë. Disa studime në Gjermani gjetën fibra dhe fragmente mikroplastike në 24 markat e birrës që u testuan, si dhe në mjaltë dhe sheqer. Në Paris në vitin 2015, studiuesit zbuluan që bien nga ajri mikroplastike, deri në 10 ton fibra në qytet çdo vit dhe ato ishin të pranishme në ajrin e shtëpive.

Si përfundon mikroplastika në ujë të pijshëm për momentin është mister, por atmosfera është një burim i dukshëm me fibra plastike për shkak të rrobave. Tharëset e rrobave janë një burim i madh i plastikës në ajër dhe kjo është dukshëm i përhapur në SHBA, ku 80 % e familjeve atje e përdorin. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ka miliarda dollarë pasuri por nuk i trembet uraganit katastrofik Irma, ja si e pret (Foto)
Vezë nga 'merimanga më helmuese në botë' gjenden në banane, gruaja gati nuk ia jep fëmijës »
Article Logic
Execution time: 0.01149582862854
array(1) { ["section"]=> string(80) "alarmi-fibrat-plastike-po-kontaminojne-ujin-e-rubinetit-ne-te-gjithe-boten-91400" }