Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
52 %
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
13 °
E martë, 29 Nëntor, 2022

Alarmante! Shkencëtarët i kanë bërë llogaritë gabim për ngrohjen globale

spot_img

Lajme të ngjashëm

Parandalimi i ngrohjes globale për të mos u shndërruar në diçka të rrezikshme është bërë edhe më i vështirë pasi një hulumtim i ri thotë se shkencëtarët kanë përdorur temperaturat e gabuara bazë.

Ndryshimet në ngrohjen globale llogariten në krahasim me temperaturat e shekullit të 19-të edhe pse janë 100 vite përpara se të niste revolucioni industrial dhe njerëzimi të fillonte me djegien e sasive të mëdha të karburanteve fosile, raporton Newsbomb.al.

Tani, një ekip ndërkombëtarë shkencëtarësh sugjerojnë se temperatura e vërtetë e Tokës para revolicionit industrial ka qenë 0.2 gradë celcius me e ulët.

Kjo do të thotë se rreth 1 C të ngrohjes globale, temperatura mesatare e planetit mund të jetë rritur aktualisht në 1.2 C.

Sipas Marrëveshjes së Parisit, bota duhet ta mbajë temperaturën e ngrohjes globale nën 1.5 C për të shmangur efektet më negative si valë vdekjeprurrëse të nxehti, rritja e nivelit të ujit të detit dhe stuhitë e rrezikshme. /Newsbomb.al

Më shumë
spot_img
spot_img