ALARMANTE: Covid-19 SHPËRTHEN në Amerikën Latine, 3 të vdekur çdo 4 minuta në Meksikë, mijëra brenda ditës (SHIFRAT)

Publikuar tek: bota, më 19:02 04-06-2020 ALARMANTE: Covid-19 SHPËRTHEN në Amerikën Latine, 3 të vdekur çdo 4 minuta në Meksikë, mijëra brenda ditës (SHIFRAT)

Koronavirusi e pati zanafillën në Wuhan të Kinës, mirëpo tashmë është zhvendosur shumë në perëndim. Vendi më i prekur nga Covid-19 është SHBA-ja, me afro 110 mijë viktima dhe gati dy milionë të infektuar.

Më pas vjen Brazili, me afro 600 mijë të prekur dhe mbi 32 mijë viktima. Sakaq, prej shumë ditësh Covid ka shpërthyer në Meksikë, ku kanë vdekur qindra njerëz çdo ditë. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 1092 viktima, tre çdo katër minuta.

Një shifër alarmante, që e çon në 11.729 numrin e përgjithshëm të jetëve të humbura. përsa i përket numrit të të prekurve, Meksika ka mbi 100 mijë të tillë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098929405212402
array(1) { ["section"]=> string(118) "alarmante-covid-19-shperthen-ne-ameriken-latine-3-te-vdekur-cdo-4-minuta-ne-meksike-mijera-brenda-dites-shifrat-209059" }