Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
30 %
5.1kmh
0 %
Mar
1 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
10 °
Sht
10 °
E martë, 25 Janar, 2022

ALARM: Omicron ka një variant “fantazmë” që nuk kapet nga testet PCR

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shkencëtarët thonë se kanë identifikuar një version “fantazmë” të Omicron, i cili nuk mund të identifikohet duke përdorur testet e shpejta, apo PCR që zyrtarët e shëndetit publik përdorin për të identifikuar personat e infektuar.

Varianti i fshehtë ka shumë mutacione të përbashkëta me Omicron-in e zbuluar në Afrikën e Jugut, por i mungon një ndryshim i veçantë gjenetik që i mundëson që të mos kapet nga testimet laboratorike.

Varianti ende mund të identifikohet si Covid nga të gjitha testet e zakonshme dhe mund të identifikohet si varianti Omicron përmes testimit gjenomik, por duket përgjithësisht i pakapshëm nga testet e shpejta.

Studiuesit thonë se është shumë herët për të ditur nëse forma e re e Omicron do të përhapet në të njëjtën mënyrë si varianti origjinal Omicron, por se versioni “i fshehtë” është gjenetikisht i dallueshëm dhe kjo shton mundësitë që ai të sillet ndryshe.

Varianti i fshehtë u vu re fillimisht në mesin e gjenomave të virusit Covid të dorëzuara ditët e fundit nga Afrika e Jugut, Australia dhe Kanadaja, por tashmë mund të jetë përhapur në më shumë vende të tjera të botës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img