Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
37 %
7.2kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
34 °
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
E premte, 23 Korrik, 2021

ALARM NË NOVOSELË! Niveli i Vjosës në pikë kritike, nis evakuimi i familjeve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

74b551b68e314ce2cf40daf09358073a

Shiu i orëve të fundit në qarkun e Vlorës ka rritur nivelin e lumit Vjosa.  

Sipas burimeve, niveli i ujit ka mbërritur në 7.2 metra nën urën e Mifolit, duke rrëzikuar daljen e saj nga shtrati.

Forcat e ndërhyrjes së shpejtë kanë nisur evakuimin e familjeve aty pranë, pasi në rast se lumi del nga shtrati rrëzikon përmbytjen e zonës përrreth, konkreitsht Novoselën. 

Prej ditësh, vendi është përfshirë nga shiu i rrëmbyeshëm dhe shumë hektarë tokë gjenden tashmë nën pushtetin e ujit.

Më shumë

spot_img
spot_img