Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
3.1kmh
75 %
Pre
25 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
28 °
Mar
24 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Alarm në Kubë/ Pas tërmetit të fuqishëm 7.7 ballë, paralajmërohet një tsunam (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

998f838bbfe955a6db955766a3942bab

Një tërmet i magnitudës 7.7 ballë është regjistruar ditën e djeshme pranë Kubës, në detin e Karaibeve.

Vala e tërmeteve nuk ka ndaluar ende. Banorët janë alarmuar sepse pas tërmetit paralajmërohet një tsunam i fortë.

Sondazhi Gjeologjik i SHBA-së ka thënë se tërmeti me madhësi 7.7 që goditi brigjet veriperëndimore të Xhamajkës, ka alarmuar Xhamajkën, Kubën dhe Ishujt Kajman pasi paralajmërohet një tsunam i fortë.

Tërmeti me intensitet të madh që fillimisht u raportua si 7.3 ballë por më pas u përditësua në 7.7, ka patur epiqendër në det, mes Kubës dhe Xhamaikës, në një thellësi prej 10 kilometrash sipas të dhënave paraprake, sipas Shërbimit Gjeologjik Amerikan (USGS)

Qendra e tërmetit ishte një gjashtë milje relativisht e cekët nën sipërfaqen e oqeanit, duke shkaktuar frikën e tsunamit. Tërmetet e errëta kanë tendencë të jenë më shkatërruese.

Dridhja e parë u pasua nga një seri goditjesh të forta, përfshirë një me madhësinë 6.1.

Banorët në veri-perëndim të Xhamaikës dëshmojnë se kanë ndjerë lëkundje tepër të forta të tokës. Aktualisht nuk ka raportime për viktima ose dëme serioze si pasojë e lëkundjeve.

Autoritetet kanë lëshuar alarmin për dallgë të rrezikshme pas tërmetit 7.7 ballë dhe bëjnë thirrje që të tregohet kujdes.

Video e regjistruar gjatë renies se tërmetit:

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img