Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
50 %
3.1kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
33 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

ALARM në Greqi për variantin DELTA, shëndetësia në mbledhje urgjente, 20 raste vetëm në ishullin e mbushur me shqiptarë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Përhapja e frikshme e mutacionit të Covid-19, i quajtur si varianti DELTA i cili erdhi nga India, ka shkaktuar alarm në Greqi.

Autoritetet shëndetësore në vend kanë kërkuar mbledhje të jashtëzakonshme, pasi deri tani janë konfirmuar 20 raste me këtë mutacion në Kretë.

Ka 1 orë që ka filluar mbledhja atje me ekspertët më të mirë shëndetësorë, njoftojnë mediat greke. Duke folur për Sky, presidenti i EODY, Panagitiotis Arkoumaneas deklaroi se rastet e mutacionit Delta deri tani janë shfaqur në Athinë Kretë dhe Korint.

Arkoumaneas theksoi se deri në fund të Gushtit mutacioni i tipit Delta do të jetë përhapur më shumë në Greqi ndërsa alarmi është për ata që nuk janë vaksinuar ende. Ai tha se ata që janë vaksinuar janë të mbrojtur nga ky variant.

Më shumë

spot_img
spot_img