Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
5.7kmh
75 %
Pre
12 °
Sht
13 °
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
8 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Akuzat për vjedhje votash, OSBE/ODIHR kundër Trump: Pretendimet e pabazuara cënojnë besimin te institucionet

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

99e9e11f7e2eebf5f3b7e5c3340871b6

Vëzhguesit e OSBE (Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë) kritikoi pretendimet e presidentit të SHBA, Donald Trump në lidhje me  vjedhjen e zgjedhjeve presidenciale nga demokratët.

Në një deklaratë, OSBE/ODIHR, dënon pretendimet e presidentit aktual të SHBA.

“Pretendimet e pabazuara të mangësive sistematike, veçanërisht nga presidenti në detyrë, natën e zgjedhjeve, dëmtojnë besimin e publikut në institucionet demokratike,” tha raporti, nga Zyra e OSBE-së.

Ndër të tjera në deklaratë thuhet se asnjë politikan dhe asnjë zyrtar i zgjedhur , nuk duhet të kufizojë të drejtën e njerëzve për të votuar.

“Askush,  asnjë politikan, asnjë zyrtar i zgjedhur, nuk duhet të kufizojë të drejtën e njerëzve për të votuar. Pas një fushate kaq dinamike, numërimi i çdo vote është një detyrim themelor për të gjitha degët e qeverisë”, shprehet  Michael Georg Link, Koordinator Special dhe Drejtues i misionit vëzhgues afatshkurtër të OSBE.

Kujtojmë që mes dy kandidatëve ka një diferencë të ngushtë votash në total. Biden kryeson me 50.4% të votave në krahasim me 48% të votave të Donald Trump. E përkthyer në shifra, janë: 72,077,457 vota për Joe Biden dhe 68,601,159 për Donald Trump.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img