Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.6kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
31 °
Enj
31 °
Pre
31 °
Sht
30 °
E martë, 24 Maj, 2022
spot_img

Akuzat ndaj SPAK, Spartak Braho i bën thirrje Ramës: Mbylle gojën! Kjo është lajthitje e madhe

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Spartak Braho, ka komentuar akuzat e kryeministrit Rama ndaj Prokurorisë së Posaçme (SPAK).

Ai u shpreh se SPAK duhet të punojë i pavarur dhe pa presione, teksa i bëri thirrje kryeministrit Rama që të mbyllë gojën, pasi akuzat që ka bërë janë një lajthitje e madhe që nuk thuhen në mbledhje partie.

“I dëgjova deklaratat e Krajës. Ka bërë edhe sot një deklaratë që i ka paraprirë asaj të disa dite që thotë sulmet ndaj SPAK-ut janë politike. Këtë gjë përsëriti edhe sot. SPAK-u është një institucion i posaçëm i ngritur si rezultat i Reformës në Drejtësi. Edhe me udhëzimet e vazhdueshme të ndërkombëtarëve reforma vijoi.

Një rast, të gjithë deputetët kemi takuar ambasadorin Lu dhe meraku i tij ishte që të punonim me seriozitet sepse Shqipëria e ka të domosdoshme të ndryshojë sistemin e drejtësisë. Ka meritë përtej socialistëve. Ka meritën Fatmir Xhafaj që e drejtoi mirë këtë reformë. Unë gjykoj që vettingu që ishte i domosdoshëm duhet të kishte filluar nga poshtë. Ajo çoi në një pezullim të mjaft strukturave të prokurorisë, gjykatave, u krijuan disa pengesa. Kjo reformë u sabotua nga Berisha. Rol negativ luajti edhe Presidenti i Republikës. Në pjesën e emërimeve. U mor me Ardian Dvoranin. Duhen larg duart nga SPAK-u.

Ajo është pushtet në vete. A ka dëgjuar kryeministri që SPAK-u të merret me të? Jo. Kështu që i bëj thirrje edhe njëherë kryeministrit, mbylle gojën, e mos jep asnjë sugjerim, asnjë këshillë. SPAK-u e di punën. Ato janë organe të pavarura. Po nuk patën privatësi absolute, i dëmton kur të duash. Kjo nuk thuhen në mbledhje partie. Është lajthitje e madhe”, tha Braho në News24.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img