Tirana
broken clouds
18 ° C
18 °
18 °
68 %
4.6kmh
75 %
Sht
17 °
Die
20 °
Hën
24 °
Mar
24 °
Mër
18 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Akuzat e Tritan Shehut për “vaksina të skaduara”, Silva Bino sqaron: Janë datat e prodhimit dhe paketimit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë dhe Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik, prof Silva Bino ka reaguar pas akuzave nga PD për vaksinat anti-COVID.

Bino ka publikuar data e skadencës dhe ambalazhimit per vaksinen Coronavac.

“Vec per sqarim; Datat e paraqitura tek Vaksinat ndaj COVID -19  Coronavac 600SU jane datat e prodhimit dhe paketimit.

Per njerin lot eshte data 06/04/2021 ndersa per lotin tjeter eshte data 04/04/2021

Ndersa data e skadences eshte 19/02/2022

Ne kutine ku paketohen flakonet  data 13/01/2021 eshte data e aprovimit per perdorim emergjent ne Turqi. Te gjitha Njesite Vendore te Kujdesit Shendetesor jane informuar me shkrese zyrtare nga ISHP  dhe me tej ato kane informuar cdo pike vaksinimi”, sqaron Bino.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img