Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
32 %
1kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Akuza për përdhunim, Suedia rihap hetimet ndaj themeluesit të Wikileaks

spot_img

Lajme të ngjashëm

Suedia do të rihapë hetimin lidhur me akuzën për përdhunim kundër themeluesit të Wikileaks, Julian Assange, njoftoi të hënën zëvendës kryeprokurori i vendit.

Australiani u akuzua për abuzim seksual dhe përdhunim nga dy gra në Suedi pasi vizitoi vendin në gusht 2010, shkruan CNN, transmeton Newsbomb.al.

Pas një beteje të gjatë të ekstradimit, Gjykata e Lartë e Mbretërisë së Bashkuar vendosi kundër tij në vitin 2012. Assange kërkoi më pas azil në ambasadën e Ekuadorit në Londër, duke thënë se ishte i frikësuar nga dorëzimi i Shteteve të Bashkuara për punën e tij me WikiLeaks. Ai qëndroi atje gati shtatë vjet derisa u arrestua nga policia britanike muajin e kaluar. Assange ka mohuar në mënyrë të përsëritur çdo akuzë ndaj tij.

Në gusht të vitit 2015, statuti i kufizimeve për pretendimet e abuzimit seksual u kalua. Dhe dy vjet më vonë, Suedia e mbylli hetimin në akuzën për përdhunim, duke thënë se nuk kishte asnjë mënyrë praktike për të vazhduar ndërsa ishte në ambasadë. Megjithatë, drejtori i atëhershëm i Prokurorisë Publike të vendit, Marianne Ny tha se nëse situata ndryshoi, vendimi mund të rishikohet.

Ky moment erdhi më 11 prill, kur autoritetet britanike u ftuan në ambasadë dhe tani programuesi kompjuterik 47-vjeçar u arrestua.

Më shumë


spot_img
spot_img